Notice: Undefined index: lang in /home/klient.dhosting.pl/kallosz/olgd.org.pl/archive/v1/core/lang.php on line 6

Notice: Undefined index: lang in /home/klient.dhosting.pl/kallosz/olgd.org.pl/archive/v1/core/lang.php on line 11
Sejm uchwalił nową ustawę o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych :: News - Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: realizacja LSR Stowarzyszenia „Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania”

Sejm uchwalił nową ustawę o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych

 14 marca parlament przyjął  nową ustawę o zbiórkach: posłowie przegłosowali poprawki zgłoszone przez senatorów. Teraz ustawa trafi do Prezydenta. Wejdzie w życie po trzech miesiącach od opublikowania w Dzienniku Ustaw. Nie będzie już urzędowych zgód na zbiórki publiczne – to obywatele, a nie urzędnicy będą decydować o tym, jaka akcja dobroczynna warta jest wsparcia – a w podjęciu decyzji, jaką akcję wesprzeć, pomoże im przejrzysty, ogólnopolski portal internetowy Ministra Administracji i Cyfryzacji, na którym będzie można znaleźć informacje o prowadzonych zbiórkach publicznych i sprawozdania z nich. Trwają prace nad tym portalem.

 


Zwiększona przejrzystość to także lepsze możliwości kontroli. Zbieranie na dobre cele w internecie - np przez przelewy na konto – gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany – nie będzie podlegało regulacji dotyczącej zbiórek publicznych. W internecie czy przez przelewy można zbierać bez dodatkowych formalności, gdyż przejrzystość i możliwość kontroli zapewnia sama technologia. Ułatwi to rozwój crowdfundingu społecznościowego w Polsce.

Dziś obowiązują nas przepisy o zbiórkach z 1933 r.: każdy, kto chce prowadzić zbiórkę publiczną, musi ubiegać się o pozwolenie władzy, a po zakończeniu zbiórki przed tą samą władzą się rozliczyć. Zatem to urzędnicy oceniają, czy cel zbiórki jest „godny poparcia”. Sprawdzają też, czy zebrane środki zostały „odpowiednio” wykorzystane. Taka rola władzy w organizowaniu dobroczynności obywateli była już od wielu lat kwestionowana.

Źródło: www.mac.gov.pl


Stronę odwiedziło: 80538 osób.